
Kiskorúak szexuális bántalmazása a dél-afrikai illegális bányákban
Jonathan, aki a dél-afrikai aranybányák elhagyott területein töltött hat hónapot, sok megpróbáltatáson ment keresztül, de a legmegdöbbentőbb élménye az volt, amit a gyermekekkel kapcsolatban tapasztalt. A fiatal férfi, aki most a húszas éveinek végén jár, a közeli országból vándorolt Dél-Afrikába, ígéretes munkalehetőséget keresve. Az alvilági bányászat világa azonban sokkal sötétebb és veszélyesebb volt, mint amit valaha is elképzelt. Az illegális bányászat ipara Dél-Afrikában nemcsak a felnőtteket, hanem gyermekeket is céloz, akik közül sokan a szomszédos országokból kerülnek ide, és akik nem is sejtik, hogy mit vállalnak.
A fiatal férfi elmondása szerint a bányákban, ahol dolgozott, sok fiatal, 15-17 éves fiú is jelen volt. Ők azzal a reménnyel érkeztek, hogy könnyű pénzt kereshetnek, de a valóság sokkal brutálisabb volt. Jonathan megfigyelései szerint a bányákban a fiatalok szexuális zaklatás áldozataivá váltak, ahol felnőtt bányászok kihasználták őket. „Ha a gyerek pénzre vágyik, akkor hajlandó kockáztatni,” mondta Jonathan, aki elmondta, hogy a fiatalok sokszor megpróbáltak védelmet kérni a felnőttektől, de ez gyakran csak újabb problémákat okozott, mivel az „olyan csapatoknak voltak feltételeik”, amelyek között a szexuális szolgáltatások is szerepeltek.
Makhotla Sefuli, bányászati kutató és aktivista megerősítette Jonathan tapasztalatait, hangsúlyozva, hogy a bűnözői bandák kifejezetten gyermekeket céloznak meg az illegális bányászatban. Sokan közülük a szomszédos országokból elrabolva kerülnek Dél-Afrikába, ahol hamis ígéretekkel csábítják őket. „Amikor megérkeznek Dél-Afrikába, a útleveleiket elkobozzák,” mondta Sefuli, hozzátéve, hogy széles körben ismert, hogy ezek a fiatal fiúk rendszeresen bántalmazottak.
A BBC riportjában a bányászok meséltek arról, hogy látták, amint az idősebb férfiak kényszerítik a fiatal fiúkat, hogy szexuális kapcsolatot létesítsenek velük a föld alatt. Egy másik bányász, aki a nevét nem akarta felfedni, elmondta, hogy a bántalmazás mély nyomokat hagyott a gyerekek életében. „Megváltozik a viselkedésük, és bizalomhiány alakul ki bennük,” magyarázta. „Nem akarnak közel kerülni másokhoz, mert úgy érzik, senkiben sem bízhatnak.”
A Dél-Afrikai Köztársaság illegális bányászati ipara 2022 végén világszerte hírt kapott, amikor a rendőrség és a bányászok között konfliktus alakult ki a Buffelsfontein aranybányában, Stilfontein közelében. A hatóságok próbálták megfékezni az illegális bányászatot, amely a kormány szerint 3,2 milliárd dolláros veszteséget okozott az ország gazdaságában. Decemberben elindították a „Vala Umgodi” nevű akciót, amelynek célja a bűnözői bandák felszámolása volt. A rendőrség korlátozta az élelmiszer és víz mennyiségét, amely a bányába jutott, hogy „kihozzák” az illegális bányászokat. A helyszínen készült felvételeken éhező férfiak láthatók, akik segítséget kérnek.
A mentés után a hatóságok 31 gyermeket találtak, akiket a Dél-afrikai Szociális Fejlesztési Minisztérium megerősített, hogy mindannyian mozambiki állampolgárok voltak. Az ő történeteiket a Save the Children Dél-Afrikával közösen dolgozó szakemberek segítettek fordítani, akik elmondták, hogy a gyerekek súlyos traumán mentek keresztül, sokan közülük szemtanúi voltak a szexuális kizsákmányolásnak.
A Dél-Afrikai Köztársaság bányászatában a gyermekek kihasználása továbbra is komoly probléma, mivel a bűnözői bandák könnyebben manipulálják őket, és olcsóbb munkaerőt jelentenek. A gyerekek, akik nem értik, hogy mit jelent az alacsony napi bér, sok esetben kénytelenek elfogadni a feltételeket, amelyekkel találkoznak. A bányák mélyén kialakuló piacok, ahol minden szükséges dolgot meg lehet szerezni, tovább mélyítik a gyerekek szenvedéseit.
A hatóságok válasza a szexuális zaklatással kapcsolatos vádakra egyelőre elmaradt, és a gyermekek sok esetben nem akarnak tanúskodni. Az illegális bányászat ipara pedig továbbra is virágzik, több ezer gyermeket kitéve a veszélynek, miközben a bányák száma Dél-Afrikában folyamatosan nő.

