Hírek,  Tech

Elton John keményen bírálta a kormányt az AI szerzői jogi tervei miatt

Sir Elton John nemrégiben éles kritikát fogalmazott meg a brit kormánnyal kapcsolatban, amelyet „totális veszteseknek” nevezett, és kifejezte, hogy „hihetetlenül meg van csalódva” a technológiai cégek szerzői jogi törvények alól való felmentésére irányuló terveik miatt. Az énekes a BBC egyik műsorában, a Sunday with Laura Kuenssberg adásában hangsúlyozta, hogy ha a kormány továbbra is lehetővé teszi az AI cégek számára, hogy a művészek tartalmát díjmentesen használják fel, akkor „nagy léptékű lopást” követnek el. A héten a kormány elutasította a Lordok Házának javaslatait, amelyek arra kötelezték volna az AI vállalatokat, hogy nyilvánosságra hozzák, milyen anyagokat használnak a programjaik fejlesztéséhez. A kormány szóvivője kijelentette, hogy „nincs szükség változtatásokra” a szerzői jogi törvényekben, amíg nem biztosak abban, hogy azok működnek a kreatorok számára.

A generatív AI programok hatalmas mennyiségű adatból, például szövegekből, képekből vagy zenéből tanulnak, hogy új tartalmakat hozzanak létre, amelyek úgy tűnnek, mintha ember készítette volna őket. Sir Elton John azt is megjegyezte, hogy a fiatal művészek számára az a veszély, hogy „nincs meg a forrásuk, hogy felvegyék a harcot a nagy tech cégekkel”. „Ez bűncselekmény, mivel hihetetlenül meg vagyok csalódva” – tette hozzá. A Lordok Házában a közelmúltban 147 szavazattal módosították az Adat (Használat és Hozzáférés) Törvényt, hogy átláthatósági követelményeket vezessenek be, amelyek célja, hogy a szerzői jog tulajdonosainak engedélyt kelljen adniuk a munkájuk felhasználására. Ugyanakkor a Commons Házában a képviselők szerdán elvetették ezt a módosítást, ami azt jelenti, hogy a törvényjavaslat továbbra is oda-vissza jár a két ház között, amíg meg nem állapodnak.

Sir Elton figyelmeztetett arra, hogy a kormány azon az úton halad, hogy „megfosztja a fiatalokat az örökségüktől és a jövedelmüktől”, és úgy véli, hogy a kormány „totális vesztes”, amiért így cselekszik. Az énekes szerint Keir Starmer miniszterelnöknek „fel kellene nőnie”, és Peter Kyle technológiai minisztert „kicsit hülyének” nevezte. Kijelentette, hogy ha a kormány nem változtat a tervein, akkor készen áll arra, hogy bíróságra vigye az ügyet, mondván, hogy „harcolni fogunk a végsőkig”.

A 78 éves énekes mellett James Graham drámaíró is megszólalt, aki szerint a miniszterek „tudják, hogy a kreativitásnak értéke van… de ami frusztráló, az a közöny vagy a hajlandóság, hogy hagyják, hogy a Silicon Valley tech cégek mindent a maguk módján csináljanak”. Az Egyesült Királyság zenei iparának ügyvezető igazgatója, Tom Kiehl a BBC-nek elmondta, hogy a kormány „a szakadék szélén áll”, amikor a zeneipart „áldozati báránnyá” akarja tenni, hogy kedvezzen az amerikai tech óriásoknak. Hozzátette, hogy a miniszterelnök „nem adhatja el” a következő generáció énekeseit, dalszerzőit, zenészeit és zenealkotóit.

A Lordok Házában tartott szavazás előtt Sir Elton több mint 400 brit zenésszel, íróval és művésszel együtt aláírt egy levelet, amelyben arra kéri a miniszterelnököt, hogy frissítse a szerzői jogi törvényeket úgy, hogy megvédje őket az mesterséges intelligenciától. Paul McCartney, a Beatles énekese, aki szintén aláírta a levelet, korábban figyelmeztetett arra, hogy az AI létrehozhat egy „vadnyugatot”, ahol a művészek szerzői jogait nem védik megfelelően. A kormány szóvivője elmondta, hogy szeretnék, ha az Egyesült Királyság kreatív ipara és az AI cégek virágoznának, ezért konzultációt folytatnak egy olyan intézkedéscsomagról, amely reményeik szerint mindkét szektornak kedvező lesz.

Forrás: https://www.bbc.com/news/articles/c8jg0348yvxo

Szólj hozzá

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük