Hírek,  Magazin

A brit ritka állatfajok kihalás szélére kerülnek a gyújtogatások miatt

A brit állatvilág védelmével foglalkozó szakértők aggasztó híreket közöltek az Egyesült Királyságban tapasztalható rendkívüli tűzesetek következményeként. Az elmúlt hetek intenzív fűtüzei következtében számos ritka faj, köztük veszélyeztetett madarak és emlősök kerültek a kihalás szélére. A hen harrier, vagyis a barnás rétihéja, és a vízi pocok, amely már a leggyorsabban csökkenő emlősnek számít az Egyesült Királyságban, különösen veszélyben vannak. A National Trust, egy jelentős természetvédelmi szervezet, arról számolt be, hogy a Powysban található Abergwesyn közösségben zajló folyamatos tűzesetek elpusztították az utolsó megmaradt aranylilek költőhelyét, amely a brit hegyvidék egyik legszebb madara.

A BBC által megszerzett adatok szerint az Egyesült Királyságban eddig 110 négyzetmérföldnyi területet égettek fel a tüzek, ami nagyobb terület, mint Birmingham. Walesben a tűzoltók már közel 1,400 vadon élő tűzoltást végeztek az év során, így a tűzoltó szolgálatok arra sürgetik az embereket, hogy felelősen cselekedjenek, és jelentsenek minden gyanús viselkedést a rendőrségnek. A National Trust képviselője, Ben McCarthy hangsúlyozta, hogy 2025 a legrosszabb év lehet a humán tevékenységek okozta tüzek szempontjából. „Nagyon aggódunk, úgy tűnik, ez lesz a legrosszabb év, amikor a vadon élő állataink lángokban állnak” – mondta.

Az elmúlt hónapokban tapasztalt rekord szárazság és szokatlanul magas márciusi hőmérsékletek hozzájárultak a tűzesetekhez. Az alacsony számú tűz 2024-ben több növényzetet hagyott meg, amely könnyen lángra kaphatott. A Coed Cadw, a walesi Erdővédelmi Szövetség is jelentette, hogy egy „pótolhatatlan” terület, amely az Atlanti-háromságbeli mérsékelt esőerdő része, súlyosan károsodott Aberystwyth közelében, a védett kékharangok is megsérültek. Ez a terület, amelyet kelta esőerdőnek is neveznek, ritka növények, mohák és gombák otthona, és a trópusi esőerdőknél is fenyegetettebbnek számít.

Angliában a National Trust tájékoztatása szerint több ezer újonnan ültetett fa égett le a Marsden Moor területén West Yorkshire-ben. Észak-Írországban, a Morne-hegységben pedig a gerinctelen állatok és a földön élő állatok, mint például a hüllők, „egyszerűen lángra kaptak”. McCarthy figyelmeztetett arra, hogy ez a helyzet a táplálékláncban is hatással van a madarakra, mivel a gerinctelenek hiánya miatt a madarak, amelyek táplálékául szolgálnak, szintén veszélybe kerülnek.

A vízi pocok jövője is aggasztó, mivel már most is komoly veszélyben van élőhelyének elvesztése és az amerikai nyércek általi prédálás miatt. A vízi pocok és az egerek, amelyek föld alatti üregekben élnek, képesek túlélni a gyorsan terjedő tüzeket, de élőhelyeik és táplálékforrásaik elpusztulnak. Rob Parry, az INCC képviselője elmondta, hogy a vízi pocok a leggyorsabban csökkenő emlős az Egyesült Királyságban, és ha a hegyvidéken lévő utolsó költőhelyeik is megsemmisülnek, az egy egész faj kihalásához vezethet.

A helyzet a baglyokkal is kritikus, mivel az Amman-völgyben a vad tüzek hatalmas területeket tettek tönkre, ahol öt költőpár is él. Parry hangsúlyozta, hogy a vadon élő állatok állapotának romlása már most is megfigyelhető, hiszen a tüzek következtében a madarak nem találják meg a szükséges táplálékot a fiókáiknak.

A természetvédelmi szervezetek, mint például a Wildlife Trusts és az INCC, szorosabb ellenőrzést kérnek a gazdák által végzett kontrollált égetések felett, valamint a tűzesetek környezeti hatásainak jobb nyomon követését. A Walesi Természeti Erőforrások Hivatala (NRW) szintén hangsúlyozta, hogy a vad tüzek hatalmas problémát jelentenek, különösen Dél-Walesben, ahol a tüzek több mint felét a múlt évben rögzítették.

A tűzesetek környezeti hatása szélesebb körben is érezhető, mivel az esőzések után a friss talaj és a benne rekedt foszfátok a vízfolyásokba mosódnak, ezzel rontva a víz minőségét. A tűzesetek száma évről évre változik a száraz időszakok függvényében, de a legfrissebb adatok szerint Dél-Walesben a fűtüzek száma 1200%-kal nőtt az előző évhez képest. A tűzoltók már az iskolákba is ellátogatnak, hogy felhívják a gyerekek figyelmét a tüzek pusztító hatásaira, bemutatva nekik a helyi állatvilágot.

A helyzet egyre sürgetőbbé válik, és a természetvédelmi szervezetek és a helyi hatóságok együttműködése elengedhetetlen a brit állatvilág védelme érdekében. Az emberek felelőssége, hogy tudatosan bánjanak a természettel, és segítsenek megóvni a ritka és veszélyeztetett fajokat a jövőben.

Forrás: https://www.bbc.com/news/articles/c2dej3x9432o

Szólj hozzá

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük