Gazdaság,  Hírek

A NASA megmentése önmagától – de vajon ez a milliárdos megfelelő választás?

Jared Isaacman, a milliárdos üzletember, ambiciózus vízióval rendelkezik az emberiség jövőjéről. A magánrepülés iránti szenvedélye és a világűr iránti vonzalma 2021-ben egy különleges küldetéshez vezetett, amikor a SpaceX által szervezett űrutazásra indult, amelyért becslések szerint 200 millió dollárt (160 millió fontot) fizetett. Az utazás során Isaacman nemcsak a saját élményeit akarta bővíteni, hanem bejelentette, hogy célja, hogy a világűrutazás a tömegek számára is elérhető legyen, ne csupán a NASA által alkalmazott hivatásos űrhajósok és a gazdagok kiváltsága. „Azt szeretnénk, ha 600 000 ember tapasztalhatná meg ezt” – mondta a sajtónak. Később így folytatta: „Megittam a Kool-Aidot a nagy ambíciók terén, miszerint az emberiség egy több bolygós faj legyen. Azt hiszem, mindannyian egy Star Wars vagy Star Trek világban szeretnénk élni, ahol az emberek beugranak az űrhajóikba.”

Isaacman, aki a 1,9 milliárd dolláros (1,46 milliárd fontos) vagyonának jelentős részét egy 1999-ben alapított pénzfeldolgozó cégtől szerezte, a 2021-es küldetés során a SpaceX űrhajó fedélzetén lévő négyfős legénység többi tagját is támogatta. Az űrutazás iránti szeretete és a repülés iránti szenvedélye vezette el őt az űrbe, ahol nemcsak az utazás során tapasztaltakat élvezte, hanem egy újabb kalandra is vállalkozott: tavaly egy fejlesztett SpaceX kapszulában utazott, ahol elvégezte az első kereskedelmi űrsétát. E küldetés során egy kísérleti űrruhát tesztelt, valamint egy új költségcsökkentő protokollt, amely lehetővé tette a űrhajóból való kilépést és visszatérést anélkül, hogy légzsilipet kellett volna használni.

Isaacman ikonikus fényképe, amelyen a világ a lábai előtt hever, nem csak egy milliárdos hóbortját tükrözi, hanem azt is, hogy ő valaki, aki a technológia határait feszegeti. A közelmúltban azonban még figyelemreméltóbb esemény történt: Donald Trump decemberben őt jelölte a NASA új vezetőjének. A kérdés az, hogy miért választotta Trump őt, és mit vár el tőle, különösen annak fényében, hogy a Trump-adminisztráció Elon Muskot is kormányzati szerepre nevezte ki, hogy 2 billió dollárt (1,6 billió fontot) spóroljon a szövetségi költségvetésből. A NASA vezetőjét az elnök nevezi ki, de a kinevezésnek az Egyesült Államok Szenátusának megerősítése is szükséges. Ha Isaacman kinevezését megerősítik, az komoly kérdéseket vet fel az emberiség jövőjével és a NASA jövőjével kapcsolatban, mivel Isaacman víziója lehetőséget adhat arra, hogy a NASA még inkább a magánszektorra támaszkodjon.

A NASA vezetői között korábban sokféle háttérrel rendelkező személy található, köztük voltak űrhajósok és kormányzati tisztviselők is. Azonban Isaacman, Musk és Jeff Bezos új generációs milliárdosai megkérdőjelezik a régi rendet az űrben, felgyorsítják az innováció ütemét, és drámaian csökkentik az emberi űrutazás költségeit. Isaacman kinevezésekor a Twitteren közzétett nyilatkozatában úgy fogalmazott: „Ez a második űrkorszak csak most kezdődött. Elkerülhetetlen, hogy virágzó űrgazdaság alakuljon ki, amely lehetőségeket teremt számtalan ember számára, hogy éljen és dolgozzon az űrben.”

A NASA költségvetésének csökkentésére irányuló törekvések mellett a NASA SLS rakétája, amely az Artemis program keretében embereket küldene a Holdra, késlekedett és költségei megugrottak. Eközben Musk SpaceX-e és Bezos Blue Origine újrahasználható, alacsony költségű Holdrakétákat fejlesztenek. A NASA SLS rakétájának indítása körüli költségek, amelyek elérhetik a 4,1 milliárd dollárt, összehasonlíthatók a SpaceX Starship rakétájának körülbelül 100 millió dolláros költségeivel. Ez a verseny kényszerítheti a NASA-t arra, hogy újragondolja pénzügyi stratégiáját és céljait.

A NASA régi szerződési modellje, amely garantálja a költségek fedezését, nem ösztönözte a költségek csökkentésére vagy a hatékonyság növelésére. A múltban a NASA projektek költségvetése általában túllépte az előirányzott keretet, a James Webb Űrtávcső például tízszeres költséggel készült el. A szakértők véleménye szerint a NASA reformjára sürgősen szükség van, hogy lépést tartson a magánszektor innovációival. Isaacman máris megjegyezte, hogy az SLS „felháborítóan drága”, és hogy a nagy légiközlekedési vállalatokat gazdaságilag nem hatékony magatartásra ösztönzik.

A közeljövőben várhatóan jelentős változások következnek be a NASA vezetésében, és Isaacman kinevezésének megerősítése esetén a NASA szerepe a magánszektorral való együttműködésben még inkább hangsúlyosabbá válhat. Az elkövetkező hónapokban kiderül, hogy az amerikai űrprogram hogyan alkalmazkodik a gyorsan változó technológiai környezethez és a piaci kihívásokhoz. Az biztos, hogy a NASA jövője és az űrutazás demokratizálása érdekében Isaacman jelentős hatással lehet a következő évtizedekben.

Forrás: https://www.bbc.com/news/articles/cn93797z2dpo

Szólj hozzá

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük