
A Wikipédia jogi úton támadja meg a hibás online biztonsági szabályokat
A Wikimedia Alapítvány, amely a híres online enciklopédiát, a Wikipédiát támogatja, jogi lépéseket tesz az új Online Biztonsági Törvény (OSA) szabályai ellen, amelyeket szerintük megkérdőjelezhető módon alakítottak ki. Az alapítvány jogi felülvizsgálatot kér, mivel véleményük szerint a törvény olyan szigorú kötelezettségeket róhat a Wikipédiára, amelyek veszélyeztethetik önkénteseik biztonságát és azon képességüket, hogy távol tartsák a káros tartalmakat az oldalról. Phil Bradley-Schmieg, a Wikimedia Alapítvány vezető jogi tanácsadója hangsúlyozta, hogy sajnálatos, hogy a Wikipédiának most védenie kell önkéntesei adatvédelmét és biztonságát egy hibás jogszabály miatt.
A brit kormány, miközben elkötelezte magát az OSA végrehajtása mellett, nem kívánt kommentálni a folyamatban lévő jogi eljárásokat. A szakértők úgy vélik, hogy ez az első jogi felülvizsgálat, amelyet az új online biztonsági törvények ellen indítottak, bár annak egy szűk részét célozzák. Ben Packer, a Linklaters jogi iroda partnere rámutatott, hogy az OSA rendkívül összetett és széleskörű, így valószínű, hogy a jövőben további jogi kihívásokkal is szembesülhet.
Az Online Biztonsági Törvény célja, hogy szabályozza az online platformokat, és megkövetelje az Ofcom-tól, hogy a különböző szolgáltatásokat felhasználói számuk és funkcióik alapján kategorizálja. Azokat a platformokat, amelyek a legmagasabb, „1. kategóriás” besorolást kapják, további kötelezettségek terhelik a felhasználók biztonsága érdekében. Az OSA eredetileg azokat a szolgáltatásokat célozta meg, ahol a felhasználók a legnagyobb valószínűséggel találkozhatnak káros tartalmakkal, azonban a Wikipédia aggódik amiatt, hogy a definíciók annyira homályosak, hogy „jelentős kockázatot” jelenthet, hogy a Wikipédia is a 1. kategóriába kerül.
Ha ez bekövetkezik, az komoly következményekkel járhat az önkéntesek számára, akik cikkeket írnak és szerkesztenek. Az alapítvány kiemelte, hogy a kötelezettségek között szerepelhetne a Wikipédia önkénteseinek azonosításának ellenőrzése, ami adatvédelmi megsértéseket, zaklatást, jogi eljárásokat vagy akár börtönbüntetést is eredményezhet a tekintélyelvű rezsimek által. Rebecca MacKinnon, a Wikimedia Alapítvány globális advocacy alelnöke arra figyelmeztetett, hogy ha az emberek nem érzik magukat biztonságban a Wikipédia hozzájárulásaik során, akkor elkerülik a vitatott témák tárgyalását, ami a lexikon minőségének és hasznosságának csökkenéséhez vezet.
A Wikimedia Alapítvány hangsúlyozta, hogy nem az OSA általános ellenállására törekszik, hanem a „Kategorizálási Szabályzat” egyes részeinek megkérdőjelezésére, amelyek meghatározzák, hogyan dönt az Ofcom arról, hogy mely weboldalaknak kell követniük a legszigorúbb kötelezettségeket. Az alapítvány érvelése szerint a jelenlegi definíciók nemcsak a Wikipédia, hanem más platformok esetében is problémásak, amelyeknek szigorúbb szabályoknak kellene megfelelniük.
Phil Bradley-Schmieg blogbejegyzésében kifejtette, hogy a szabályozás nemcsak a kis kockázatú „outlier” szolgáltatások, mint a Wikipédia túlregulálásának kockázatát hordozza, hanem emellett sok olyan szolgáltatást is figyelmen kívül hagy, amelyek valóban aggasztják a brit társadalmat, például a nőgyűlölő gyűlöletoldalakat. Az alapítvány hangsúlyozta, hogy önkénteseik már most is hatékonyan távolítják el a káros tartalmakat a platformról.
A 2024-es southporti gyilkosságok után az önkéntesek éjjel-nappal dolgoztak azért, hogy megbízható és semleges információkat nyújtsanak. Ben Packer megjegyezte, hogy a Wikimedia Alapítványnak nehéz dolga lesz a bíróság előtt, hogy meggyőzze az illetékes hatóságokat arról, hogy a szabályozásokat jogtalanul állították össze. Az Ofcom eddig még nem kategorizált semmilyen szolgáltatást, de már kért adatokat több weboldaltól, köztük a Wikipédiától is, és várja a válaszokat. A hivatal közleményében megjegyezte, hogy tudomásul vették a Wikimedia Alapítvány döntését, hogy kihívja a kategorizálási szabályokat, amelyeket az Online Biztonsági Törvény keretein belül a miniszter állapított meg.

