Hírek,  Tech

A Wikipedia jogi úton támadja meg a hibás online biztonsági szabályokat

A Wikipédia, a világhírű online enciklopédia, jogi lépéseket fontolgat az új Online Safety Act (Online Biztonsági Törvény) szabályozásaival szemben, amelyek véleménye szerint veszélyeztethetik önkéntes szerkesztőik biztonságát és képességüket, hogy eltávolítsák a káros tartalmakat az oldalról. A Wikimedia Alapítvány, amely a Wikipédia működését támogatja, bírósági felülvizsgálatot kér a törvény azon részei ellen, amelyek lehetővé teszik, hogy a Wikipédia a legszigorúbb kötelezettségekkel szembesüljön, amelyeket a törvény előír a weboldalak számára. Phil Bradley-Schmieg, a Wikimedia jogi képviselője elmondta, hogy sajnálatos, hogy meg kell védeniük a Wikipédia önkéntes szerkesztőinek magánéletét és biztonságát a hibás jogszabályokkal szemben.

A brit kormány elmondta, hogy elkötelezett az Online Safety Act végrehajtása mellett, azonban nem tudott nyilatkozni a folyamatban lévő jogi eljárásokról. Úgy vélik, hogy ez az első bírósági felülvizsgálat, amelyet az új online biztonsági törvények ellen indítottak, habár csak azok egy szűk részét célozza. Szakértők szerint azonban valószínű, hogy ez nem lesz az utolsó ilyen eset. Ben Packer, a Linklaters jogi iroda partnere rámutatott, hogy az Online Safety Act nagyon széleskörű és rendkívül bonyolult, ezért várható, hogy a törvény végrehajtása során további kihívások merülnek fel, amelyek a brit polgárok szólásszabadságát és más emberi jogait is érinthetik.

A törvény megköveteli, hogy a szabályozó hatóság, az Ofcom, különböző tényezők alapján kategorizálja a platformokat, például a felhasználók számát és a kínált funkciókat. Azokat a weboldalakat, amelyeket „1. kategóriába” sorolnak, a legmagasabb szintű kötelezettségek terhelik a felhasználók biztonságának megőrzése érdekében. Egyszerűen fogalmazva, a weboldalakat legvalószínűbb 1. kategóriába sorolni, ha milliónyi brit felhasználó interakcióba lép egymással és tartalmakat oszt meg, továbbá olyan rendszereket üzemeltetnek, amelyek tartalmakat ajánlanak. E szabályokat eredetileg arra tervezték, hogy célba vegyék azokat a szolgáltatásokat, ahol a brit felhasználók a legnagyobb valószínűséggel találkoznak káros tartalmakkal. A Wikipédia azonban aggódik amiatt, hogy a definíciók túlságosan homályosak, és jelentős kockázatot jelentenek arra nézve, hogy a platform 1. kategóriába kerüljön.

Amennyiben ez bekövetkezne, az önkéntesek, akik cikkeket írnak és szerkesztenek, komoly következményekkel nézhetnek szembe, amelyek nemcsak az Egyesült Királyságra korlátozódnának, hanem világszerte éreztetnék hatásukat. Az alapítvány kiemelte, hogy az új kötelezettségek akár azt is megkövetelhetik, hogy a Wikipédiának azonosítani kell az önkénteseket, ami adatvédelmi megsértésekhez, zaklatáshoz, indokolatlan perekhez vagy akár autoriter rendszerek általi bebörtönzéshez vezethet. Rebecca MacKinnon, a Wikimedia Alapítvány globális ügyvédje azt mondta: „Kényszerülnünk kellene adatokat gyűjteni a hozzájárulóinkról, ami veszélyeztetné a magánéletüket és biztonságukat, és ez azt jelenti, hogy az emberek kevésbé éreznék magukat biztonságban, mint hozzájárulók.”

A Wikimedia Alapítvány hangsúlyozta, hogy nem általában az Online Safety Act ellen lépnek fel, hanem a „Kategorizálási Szabályozások” egyes részei ellen, amelyek meghatározzák, hogy az Ofcom hogyan dönt arról, mely weboldalaknak kell a legszigorúbb kötelezettségeket követniük. Az alapítvány azt állítja, hogy a jelenlegi meghatározások kockázatot jelentenek nemcsak arra, hogy a Wikipédiát nem megfelelően érintse a szabályozás, hanem arra is, hogy figyelmen kívül hagyjanak olyan platformokat, amelyeknek valóban szigorúbb szabályoknak kellene megfelelniük.

Phil Bradley-Schmieg egy blogbejegyzésében azt írta: „A Szabályozások nemcsak hogy kockázatot jelentenek a Wikipédia és hasonló alacsony kockázatú szolgáltatások túlregulálására, hanem emellett sok olyan szolgáltatást is figyelmen kívül hagynak, amelyekkel a brit társadalom valóban foglalkozik, például a nőgyűlölő gyűlöletoldalakat.” Az alapítvány arra is felhívta a figyelmet, hogy önkénteseik már most is hatékonyan dolgoznak a káros tartalmak eltávolításán. Az alapítvány jogi képviselője megemlítette, hogy a 2024-es southporti gyilkosságok után az önkéntesek éjt nappallá téve dolgoztak megbízható és semleges információk biztosításán.

Ben Packer arra figyelmeztetett, hogy a Wikimedia Alapítványnak nehéz dolga lesz meggyőzni a bíróságot arról, hogy a szabályokat alkotó államtitkár jogsértő módon járt el. „Általánosságban elmondható, hogy nehéz nyerni egy bírósági felülvizsgálat során, amely a szabályozásokat vitatja, különösen akkor, ha azokat az államtitkár az Ofcom tanácsára alkotta meg, miután kutatást és konzultációt végeztek a küszöbértékek meghatározásáról” – mondta. Az Ofcom még nem kategorizált egyetlen szolgáltatást sem, de információt kért számos weboldaltól, beleértve a Wikipédiát is, és várja a válaszokat. A hatóság egy nyilatkozatában megjegyezte, hogy tudomásul veszi a Wikimedia Alapítvány döntését a kategorizálási szabályozásokkal szembeni kihívásról.

Forrás: https://www.bbc.com/news/articles/c62j2gr8866o

Szólj hozzá

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük