Hírek,  Magazin

Attenborough 99 évesen osztja meg életének legfontosabb üzenetét

Sir David Attenborough, a legend a természettudományos dokumentumfilmek világában, nemcsak hogy közelít a 100. születésnapjához, hanem bejelentette, hogy elindítja pályafutása egyik legfontosabb filmjét, amelynek címe „Ocean”. Attenborough meggyőződése, hogy ez a film kulcsfontosságú szerepet játszhat a biodiverzitás megmentésében és a klímaváltozás elleni védekezésben. Az ünnepelt dokumentumfilmes, aki csütörtökön tölti be 99. életévét, úgy nyilatkozott: „Majdnem 100 évnyi tapasztalat után már tudom, hogy a Föld legfontosabb helye nem a szárazföldön, hanem a tengeren van.” A film hangsúlyozza, hogy az óceán a bolygónk támogatórendszere és az emberiség legnagyobb szövetségese a klímakatasztrófával szemben.

A „Ocean” bemutatója a londoni Royal Festival Hallban zajlott, ahol számos híresség, köztük Geri Halliwell-Horner énekesnő, Tim Peake űrhajós, James Blunt énekes és Cara Delevingne modell is jelen volt. Különösen emlékezetes pillanat volt, amikor Károly király találkozott Attenborough-val, és megjegyezte, hogy alig hiszi el, hogy a dokumentumfilmes 99. születésnapja csütörtökön érkezik el. A premierre a király mellett Vilmos herceg is eljött, aki „magánszemélyként” látogatta meg az eseményt, számos iskolás gyermek társaságában.

Toby Nowlan, a film producere hangsúlyozta, hogy a „Ocean” nem a tipikus Attenborough-féle dokumentumfilm. „Ez nem arról szól, hogy új természetrajzi viselkedéseket láthatunk. Ez a legfontosabb üzenet, amit valaha is közvetített” – mondta Nowlan. A film bemutatja, hogyan változott a világ óceánjainak állapota és az azok működéséről alkotott tudásunk Attenborough életének során. A dokumentumfilm során a nézők betekintést nyernek a globális óceánok védelmének sürgető szükségességébe. Attenborough felidézte első búvármerülését a Nagy Korallzátonynál, amely 1957-ben történt: „Annyira lenyűgözött a látvány, hogy pillanatokra elfelejtettem lélegezni.”

Azóta azonban drámai csökkenés tapasztalható az óceánok élővilágában. Attenborough figyelmeztetett: „Már majdnem kifutottunk az időből.” A „Ocean” olyan grafikus felvételeket tartalmaz, amelyek bemutatják, hogy a fenékhálós halászat, a világ számos részén elterjedt halászati módszer, milyen károkat okozhat az óceán fenekén. A film szembesít minket azzal, hogy az ipari halászat hogyan fosztja meg az óceánokat az életüktől. A dokumentumfilm rávilágít, hogy a halászathoz használt láncok hogyan súrolják a tengerfeneket, és hogy a kifogott halak több mint háromnegyedét gyakran újra elengedik, mivel a halászok általában csak egyetlen fajra összpontosítanak. „Nehezen elképzelhető ennél pazarlóbb módja a halászatnak” – mondta Attenborough.

A fenékhálós halászat nemcsak jogszerű, hanem sok kormány aktívan támogatja is ezt a gyakorlatot, miközben hatalmas mennyiségű szén-dioxidot bocsát ki, ami hozzájárul a globális felmelegedéshez. Attenborough megjegyezte, hogy az óceán állapota szinte teljesen elvette tőle a reményt a bolygó jövőjét illetően. Azonban ami megmentette a kétségbeeséstől, az a „legmeghökkentőbb felfedezés”, amit valaha is tett: az óceán képes gyorsabban regenerálódni, mint azt valaha is gondolták. Az óceánok állapota és a bennük élő fajok megújulásának lehetősége iránti optimizmusa Attenborough számára a bálnák történetéből fakad. A 20. században a bálnavadászat ipara mintegy 2,9 millió bálnát ölt meg, ami a történelem legnagyobb állatirtása volt, ha a bioméretet nézzük. Szinte minden bálnafaj a kihalás szélére került, mindössze 1% kék bálna maradt fenn. „Akkor azt gondoltam, itt a vége. Nincs visszaút, elvesztettük a nagy bálnákat” – emlékezett vissza.

1986-ban azonban a törvényhozók engedtek a nyilvánosság nyomásának, és világszerte betiltották a kereskedelmi bálnavadászatot, aminek következtében a bálnák populációja gyorsan helyreállt. A film egyik rendezője, Keith Scholey, aki 44 éve dolgozik Attenborough-val, elmondta: „Amikor először találkoztam David-del, rövidnadrágban voltam.” Attenborough, a BBC programigazgatói posztjától való távozása után, új karrierbe kezdett, és most, 99. születésnapja közeledtével, még mindig rendkívül energikus. Scholey hozzátette: „Minden alkalommal, amikor Daviddal dolgozol, új dolgokat tanulsz.”

A film központi üzenete, hogy nincs minden veszve. Az országok ígéretet tettek arra, hogy megvédik a világ óceánjainak egyharmadát. Attenborough reméli, hogy új filmje ösztönözni fogja a vezetőket arra, hogy határozott lépéseket tegyenek az ígéreteik betartására egy következő hónapban esedékes ENSZ-konferencián. „Az óceán képes visszanyerni az életet” – hangsúlyozta. „Ha hagyjuk, akkor nemcsak helyreállhat, hanem a legjobb állapotát is elérheti, amit valaha is láttunk.” A film a mozikban csütörtöktől látható, és Attenborough, aki egész életében a természet védelméért harcolt, továbbra is küzd a Föld megóvásáért, miközben ünnepli 99. születésnapját.

Forrás: https://www.bbc.com/news/articles/cn0wjxg0ex1o

Szólj hozzá

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük