Gazdaság,  Hírek

Az Egyesült Államok megállapodása új lehetőségeket teremt az Egyesült Királyság számára az EU-val való mélyebb együttműködéshez

A legfrissebb kereskedelmi megállapodás a Brexit utáni Egyesült Királyság és az Egyesült Államok között számos fontos újítást hozott, amelyek nemcsak a két ország gazdasági kapcsolatait befolyásolják, hanem a globális kereskedelmi környezetre is hatással vannak. A megállapodás legnagyobb diplomáciai nyeresége abban rejlik, hogy lehetőséget biztosít az Egyesült Királyság számára egy teljes körű megállapodás kidolgozására az Európai Unióval, például az élelmiszer- és mezőgazdasági szabványok terén. Ez különösen fontos lehet a jövőbeni kereskedelmi kapcsolatok szempontjából, hiszen az Egyesült Királyság célja, hogy fenntartja élelmiszerbiztonsági előírásait, elkerülve például a hormonkezelt marhahús vagy a klóros csirkehús importját.

Gazdasági szempontból a mostani amerikai megállapodás viszonylag kicsi, de egyes szektorok számára kiemelkedően fontos. Különösen a brit autóipar számára lehet kedvező, hogy a korábbi 27,5%-os vámot 10%-ra csökkentették, ami évente több mint egymilliárd fontot takarít meg az Egyesült Királyság autóexportőreinek. A helyzet azonban továbbra is fájdalmas, hiszen a brit autóiparnak komoly kihívásokkal kell szembenéznie, és a kvóta kérdése is sok kérdést felvet. Jelenleg a megállapodás csupán 100,000 autóra vonatkozik, ami rendkívül korlátozott lehetőségeket biztosít a növekedésre. A Jaguar Land Rover új Jaguárját az Egyesült Államokban mutatták be, abban a reményben, hogy a számok növekedni fognak.

A megállapodás másik oldala az amerikai mezőgazdasági termékek, például a marhahús behozatalának lehetősége, amely szintén kvótához van kötve. A megállapodás azonban nem tartalmazott néhány, a tárgyalások során fontosnak tartott elemet, például a digitális szolgáltatások adójával kapcsolatos megállapodásokat, vagy az amerikai autókra vonatkozó vámok csökkentését.

A legnagyobb döntés azonban az, hogy a 10%-os úgynevezett kölcsönös vámtétel megmarad, még akkor is, ha az Egyesült Királyság több árut vásárol az Egyesült Államoktól, mint fordítva. Ez azt jelzi, hogy a vámok nem tárgyalhatóak, ami szélesebb következményekkel is járhat a jövőbeli kereskedelmi kapcsolatokra nézve. Howard Lutnick, a kereskedelmi minisztérium titkára, a Fehér Ház prezentációjában egyoldalú megállapodásról beszélt, amelyben az Egyesült Királyság „példátlan hozzáférést” biztosított az Egyesült Államoknak az autóipar védelme érdekében.

Fontos megjegyezni, hogy az Egyesült Államok és az Egyesült Királyság eltérően értelmezi a helyzetet. Az amerikai szempontból a vámemelés a külföldiekre kivetett adó, amely bevételt termel az amerikai államkincstár számára. Ezzel szemben a brit oldal azt látja, hogy a vámok a belföldi fogyasztókat sújtják, ami inflációt okoz, így a vámok csökkentése önmagában kedvező. Az Angol Nemzeti Bank vezetője, Andrew Bailey is megjegyezte, hogy a helyzet enyhülése és az ázsiai termékek átirányítása hozzájárult az infláció mérséklődéséhez, ami lehetővé tette a kamatlábak csökkentését.

A brit kormány célja, hogy a megállapodás jelezze a világ legnagyobb gazdaságainak szándékát a kereskedelmi háború deeszkalálására. A jövőbeli célok között szerepel egy szélesebb körű kereskedelmi megállapodás az Egyesült Államokkal, miután a kormány már csökkentette az autók és acéltermékek vámjait. A brit kormány igyekszik a kereskedelmet és a politikai stabilitást hangsúlyozni egy olyan világban, amely tele van bizonytalansággal, miközben a gazdasági növekedés és a jó kereskedelmi kapcsolatok erősítése érdekében folytatja a munkát. Az elkövetkező hetekben várhatóan további lépések történnek, amelyek a jövőbeni kereskedelmi lehetőségeket még inkább megerősíthetik.

Forrás: https://www.bbc.com/news/articles/c5y8kl9yxrdo

Szólj hozzá

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük