
Nők a világűrben: A Blue Origin legénysége biztonságban tért haza
Katy Perry popstár és öt másik nő sikeresen visszatért a Földre, miután Jeff Bezos Blue Origin rakétájával eljutottak a világűrbe. Az énekesnő mellett jelen volt Bezos menyasszonya, Lauren Sánchez és a CBS műsorvezetője, Gayle King, aki elmondta, hogy a repülés egyik fénypontja az volt, amikor Perry elénekelte Louis Armstrong „What a Wonderful World” című dalát. A repülés körülbelül 11 percig tartott, és a hat nő több mint 100 km magasságba emelkedett a Föld fölé, átlépve a nemzetközileg elismert űrbeli határt, ezzel néhány pillanatra megtapasztalva a súlytalanságot. A fedélzeten volt még Aisha Bowe, egykori NASA rakétatudós, Amanda Nguyen polgári jogi aktivista és Kerianne Flynn filmproducer is.
A New Shepard rakéta a texasi nyugati indítóhelyéről szállt fel helyi idő szerint 08:30-kor (BST 14:30). A kapszula ejtőernyő segítségével, lágy leszállással tért vissza a Földre, míg a rakétamotor is biztonságosan landolt Texasban. A kapszulában tapsolás hallatszott, amikor a mentőcsapat megérkezett, hogy összegyűjtse őket. Jeff Bezos nyitotta ki a kapszula ajtaját, hogy üdvözölje Lauren Sánchez-t, aki volt az első, aki kiszállt. „Nagyon büszke vagyok erre a csoportra” – mondta könnyeivel küzdve. „Szavakba sem tudom önteni.” Rövid szünet után hozzátette: „Kitekintettem az ablakon, és láttuk a Holdat.” „A Föld olyan csendesnek tűnt” – mondta, hozzátéve, hogy ez nem volt az, amire számított. „Csendes volt, de igazán élő.”
Katy Perry következett, aki megcsókolta a földet, és felemelt egy margarétát az ég felé – lánya, Daisy után nevezte el. Gayle King is térdre ereszkedett, és megcsókolta a földet. „Csak egy pillanatra szeretném értékelni a földet” – mondta. Az utolsó, aki kiszállt, Kerianne Flynn volt, aki az ég felé mutatott és kiáltotta: „Elmentem az űrbe.” A földön egy híresség csapata figyelte az indítást. Khloé Kardashian a nézőtérről nyilatkozva elmondta: „Nem tudtam, hogy mennyire érzelmes lesz, nehéz ezt elmagyarázni. Annyi adrenalint érzek, és csak itt állok.”
Oprah Winfrey elmondta, hogy barátja, Gayle King ideges repülő, és megosztotta, hogy King a legkisebb turbulenciánál is pánikba esik. „Ez… ez az ő félelmein való felülemelkedése” – mondta. A űrhajó teljesen autonóm volt, így nem volt szükség pilótákra, a legénység nem működtette manuálisan a járművet. Az utolsó női űrutazás több mint 60 éve zajlott, amikor Valentina Tereshkova, a szovjet űrhajós első nőként repült az űrbe egyedül a Vostok 6 fedélzetén. Azóta nem volt másik női űrutazás, de a nők számos jelentős hozzájárulást tettek az űrkutatáshoz.
A űrturizmus ipara még gyerekcipőben jár, így minden sikeres indítás jelentőséggel bír, és bizonyítja, hogy ezek a rövid kereskedelmi repülések biztonságosan végrehajthatók. Néhány kritikus azonban hangsúlyozza, hogy ez turizmus, nem pedig űrkutatás, és a hivatásos űrhajósok tudományos kutatások céljából hajtanak végre küldetéseket az emberiség javára. „Egy híresség nem az emberiség követje – ők saját okokból mennek az űrbe” – mondta Dr. Kai-Uwe Schrogl, a Európai Űrügynökség politikai tanácsadója. „Ezek a repülések izgalmasak, de talán forrást is jelentenek a űrkutatók számára” – tette hozzá.
A repülés a közösségi médiában vegyes reakciókat váltott ki, a lelkesedéstől a haragig. Dr. Tanya Harrison, az Outer Space Institute szakértője elmondta, hogy sok kommentár a közösségi médiában azt sugallta, hogy „ez olyan, mintha a Valóságshow-hősök a Marsra mennének” vagy „ez az oligarchák űrbeli kalandja”. De azt is megemlítette, hogy sok pozitív reakció is született, például „Ó, ez mennyire menő, Katy Perry az űrbe megy.”
A repülés után a nők közül kettő kritikát fogalmazott meg a küldetés költségeivel kapcsolatban. „Aki kritizál, az nem igazán érti, mi történik itt” – mondta Gayle King. Lauren Sánchez kiemelte, hogy a fiatal nők és lányok pozitív reakciókat adtak a repülésre. A Blue Origin, Bezos 2000-ben alapított magánűrvállalata, eddig nem tette közzé a jegyárakat, de a 150 000 dolláros előleg a hely biztosításához máris hangsúlyozza az első repülések exkluzivitását.
A Blue Origin emellett hosszú távú űrinfrastruktúrát is fejleszt, beleértve az újrahasználható rakétákat és holdi leszállórendszereket. A New Shepard rakéta tervezése teljesen újrahasználható, a rakétamotor a repülés után visszatér a kilövőhelyre, csökkentve ezzel az összköltségeket. A NASA törvényei szerint az űrhajósoknak átfogó képzést kell teljesíteniük. A Blue Origin azt állítja, hogy az új Shepard utasai két napos képzésen vesznek részt, a fizikai felkészülés, vészhelyzeti protokollok és a súlytalanság értékelésének részleteivel.
Az űrturizmus növekedése kritikákat váltott ki, mivel sokan úgy vélik, hogy ez túl exkluzív és környezetkárosító. A támogatók érvelnek azzal, hogy a magáncégek felgyorsítják az innovációt és hozzáférhetőbbé teszik az űrt. A rakéták indítása során keletkező gázok és részecskék hatással lehetnek a Föld éghajlatára és ózonlyukára. A Blue Origin weboldalán, a „Bolygónk védelme” cím alatt azt állítja, hogy a New Shepard motorjának égése során keletkező egyetlen melléktermék a vízgőz, szén-dioxid-kibocsátás nélkül. Azonban Eloise Marais, a Londoni Egyetem légkörkémiai professzora rámutatott, hogy a vízgőz is üvegházhatású gáz, és nem lenne szabad a légkör felső rétegeibe kerülnie.
A szakértők szerint, ahogy egyre több rakétát indítanak, úgy nő a kockázat az ózonréteg károsodására. Az űrturizmus magas költségei miatt ez a többség számára elérhetetlen, és az ilyen drága küldetések a legtöbb ember számára elérhetetlenek. Kritikusok, köztük Olivia Munn színésznő, megkérdőjelezték ennek a különleges vállalkozásnak a megítélését, megjegyezve, hogy „sok ember még tojásokat sem tud venni.” A beszámolókat Kate Stephens, a BBC Klíma és Tudomány rovatának munkatársa készítette.

