
Örményország Silicon Valley-t álmodik a Kaukázusban
Örményországban a technológiai oktatás már fiatalon kezdődik. Jereván, az ország fővárosának külvárosában található egy tipikus háromszintes állami iskola, ahol a kilencéves Slavik büszkén bemutatja találmányát: egy dobozt, amely három LED fényt tartalmaz. Maria, a 21 éves technológiai edző, aki vezeti az órát, elmondja, hogy Slavik megtanulta, hogyan kell irányítani ezt az eszközt, és a programozási nyelvet is elsajátította. „A kódot ő írta,” teszi hozzá. Mellette a 14 éves Eric és Narek egy okos üvegház modellt mutatnak be, amely mobilalkalmazáson keresztül figyeli a hőmérsékletet és automatikusan vezérli a ventilátorokat. A többi diák is lelkesen mutatja be saját találmányait: játékokat, robotokat, alkalmazásokat és okosotthoni projekteket. A tizenegy éves Arakel egy kartonból készült házmodellt tart a kezében, amely egy kihúzható ruhaszárítót tartalmaz. „Megkönnyítettem édesanyám munkáját, az eszköz egyik része a tetőn helyezkedik el, a másik pedig egy motor,” mondja. „Amikor esik az eső, a ruhaszárító a tető alá húzódik, hogy a ruhák szárazak maradjanak.”
Ezek a fiatal feltalálók mérnöki laboratóriumi órákra járnak, ahol programozást, robotikát, kódolást és 3D modellezést tanulnak. A program 2014-ben indult, és Armath néven ismert, ami angolra fordítva „gyökér”-t jelent. Jelenleg már 650 Armath labor működik iskolákban szerte Örményországban. Az kezdeményezést a Fejlett Technológiai Vállalkozások Uniója (UATE) alapította, amely több mint 200 high-tech örmény céget képvisel. Sarkis Karapetyan, az UATE vezérigazgatója elmondja, hogy a céljuk, hogy Örményországot a technológiai központok egyik vezető hatalmává tegyék, amely maximális értéket teremt az országnak és a világnak.
Örményország egy 2,7 millió lakosú, tengerpart nélküli ország, a legkisebb a Dél-Kaukázusi régióban. Az ország határai a szomszédos Azerbajdzsánnal és Törökországgal évtizedek óta zárva vannak a megoldatlan területi viták miatt. Ellentétben szomszédaival, Örményország nem rendelkezik természeti erőforrásokkal vagy tengeri hozzáféréssel. Azonban a szovjet éra alatt matematikai és számítástechnikai központ volt. 1956-ban megalakult Jerevánban a Matematikai Gépek Tudományos Kutatóintézete, amely 1960-ra két első generációs számítógépet fejlesztett ki. Ma az ország a hagyományaira támaszkodva törekszik arra, hogy a Kaukázus technológiai hatalmává váljon.
A siker már most is látható. A Picsart, egy mesterséges intelligenciával működő fénykép- és videószerkesztő webhely és alkalmazás 2011-ben indult Örményországban. Ma a cég, amelynek központja Jerevánban és Miamiban található, 1,5 milliárd dollárra becsült értékkel bír. Más örmény sikerágazatok közé tartozik a Krisp, amely audiofeldolgozó szoftvert készít, valamint a Service Titan, amely üzleti szoftvereket szolgáltat. Egy éves jelentés szerint Örményország a legjobb ország a Kaukázusban a vállalkozás indítására, a globális rangsorban a 57. helyen áll, míg Georgia a 70., Azerbajdzsán pedig a 80. helyen.
A technológiai fejlődés ösztönzésének kulcsfontosságú tényezője az örmény diaszpóra globális közössége, amelynek körülbelül 75%-a a világ más részein él. Ez a világszerte elterjedt közösség fontos kapcsolatokat biztosít, különösen az amerikai technológiai iparban. Az Egyesült Államokban mintegy 1,6 millió örmény származású személy él, főként Kaliforniában. Samvel Khachikyan, a SmartGate programigazgatója, egy kaliforniai és örmény székhelyű kockázati tőkealap vezetője elmondja, hogy ha megnézzük az Egyesült Államok 500 legnagyobb vállalatát, „biztosan találunk legalább egy vagy két örményt” a vezetőségben.
A SmartGate segít az örmény vállalkozóknak az Egyesült Államokban való működés megkezdésében. „Képzelj el egy örmény start-upot, két fiatal embert, akik eldöntik, hogy az Egyesült Államokba mennek, hogy ott próbálkozzanak. Nincs kapcsolatuk, és nem ismerik a kultúrát,” mondja Khachikyan. „Ez nagyon nehéz lesz. Mi segítünk nekik, ez olyan, mint a rakéta indítása, az első néhány másodperc a legnehezebb.” A SmartGate örmény alapítókat visz a Szilícium-völgybe és Los Angelesbe, hogy intenzív kapcsolatépítést végezzenek az amerikai cégekkel és befektetőkkel.
A 2022-es orosz-ukrán háború következtében Örményország technológiai ökoszisztémája váratlan fellendülésnek indult. Ezernyi orosz informatikai szakember hagyta el hazáját, és sokan Örményországban telepedtek le. Eközben az amerikai chipgyártó óriás, az Nvidia áthelyezte orosz irodáját Örményországba. Vasily, egy orosz IT tanácsadó, aki 2023-ban költözött Örményországba, elmondja, hogy „Örményország volt a legbarátságosabb ország az oroszok számára, hogy segítsenek nekik átköltözni, alkalmazkodni, stb.” Becsülése szerint az orosz IT közösség Örményországban most 5,000-8,000 főt számlál. Ez a bevándorlás kulcsfontosságú készséghiányokat pótolt az örmény technológiai szektorban, különösen az adatfeldolgozás, kiberbiztonság és pénzügyi technológiák terén.
Összességében a jövőre nézve az optimizmus magas Örményország technológiai ipara iránt. Samvel Khachikyan arra számít, hogy a szektor fellendülése tovább folytatódik, kiemelve a Service Titan-t, amely tavaly decemberben tőzsdére lépett New Yorkban, és már több mint 10 milliárd dollár értékű. Az örmény technológiai fejlődés tehát nemcsak a fiatalok oktatásán múlik, hanem a globális kapcsolatok kiépítésén és a helyi innovációk támogatásán is.

