Gazdaság,  Hírek

Trump ásványi évszázad üzlete váratlan következményei

Donald Trump visszatérése a Fehér Házba jelentős csapást jelent a globális klímaintézkedésekre – nyilatkozta Christiana Figueres, az Egyesült Nemzetek Klímavédelmi Főtitkára, miután Trumpot megválasztották. Mióta hivatalba lépett, Trump az Egyesült Államokat visszavonta a Párizsi Klímaegyezményből, amelyet a világ legfontosabb globális klímamegállapodásának tartanak. Ezen kívül megakadályozta, hogy amerikai tudósok részt vegyenek nemzetközi klímakutatásokban, eltávolította a nemzeti elektromos járművek céljait, és korábbi elődjének a zöld technológiák fejlesztésére tett kísérleteit „zöld új csalásnak” nevezte. Mindezek ellenére Trump érdeklődése a kritikus ásványok iránt, különösen Ukrajna elnökével való megállapodásokat illetően, meglepő fordulatot mutat.

A kritikus ásványok beszerzése Trump hivatalba lépése óta középpontba került. Ezek az ásványok kulcsfontosságúak az ipar számos ágazatában, beleértve a légiközlekedést és a védelmi ipart, de érdekes módon fontos szerepet játszanak a zöld technológiák gyártásában is. Elon Musk, a SpaceX és a Tesla vezetője, akinek Trump közelében van, jól tudja, mennyire fontosak ezek az ásványok a zöld átmenet szempontjából. A Tesla elektromos járműveihez szükséges grafit, valamint a lítium és nikkel, amelyek az akkumulátorokban és rakétákban kulcsszerepet játszanak, mind kritikus ásványoknak számítanak.

Elizabeth Holley, a Colorado School of Mines bányamérnöki docense elmagyarázza, hogy minden országnak megvan a saját listája a kritikus ásványokról, általában ezek ritkaföldfémekből és más fémekből, például lítiumból állnak. Az igény ezek iránt 2023-ban 30%-kal nőtt, amit a tiszta energiát és elektromos járműveket támogató iparágak gyors növekedése hajt. Az International Energy Agency előrejelzése szerint két évtizeden belül a lítium iránti kereslet 90%-át, a kobalt iránti kereslet 70%-át és a ritkaföldfémek iránti kereslet 40%-át ezek az iparágak fogják képviselni.

Musk aggódása a kritikus ásványok megszerzése iránt három évvel ezelőtt tweetben is megjelent, amikor arról írt, hogy a lítium ára „őrült szintekre” emelkedett. Azt is megjegyezte, hogy bár az elem nem hiányzik, az akció üteme lassú. Az Egyesült Államok gyenge helyzete a ritkaföldfémek és kritikus ásványok, mint például a kobalt és nikkel terén, egy decemberi jelentésben is szerepelt, amelyet egy amerikai kormányzati bizottság készített. A jelentés figyelmeztetett arra, hogy az Egyesült Államoknak újra kell gondolnia a kritikus ásványok és ritkaföldfémek ellátási láncaira vonatkozó politikáját, mivel a jelenlegi Kínától való függőség kockázatokkal járhat.

Kína dominanciája a piacon abból adódik, hogy korán felismerte a zöld technológia gazdasági lehetőségeit. Bob Ward, a Londoni Gazdasági Egyetem klímaváltozással és környezettel foglalkozó Grantham Kutatóintézetének politikai igazgatója szerint Kína tíz évvel ezelőtt döntött a zöld technológia irányáról, és stratégiailag fejlesztette a megújuló energiaforrásokat és elektromos járműveket.

Daisy Jennings-Gray, a Benchmark Mineral Intelligence árképző ügynökség árképzési vezetője kifejti, hogy a kritikus ásványok geológiailag korlátozottak, és nem garantálható, hogy minden országban gazdaságilag kitermelhető készletek állnak rendelkezésre. Bár egyes ásványok, mint például a lítium, bőségesen megtalálhatóak, gyakran nehezen hozzáférhető helyeken találhatóak, így a bányászati projektek logisztikája költséges lehet. Emellett előfordulhat, hogy egy ország, mint például a Kongói Demokratikus Köztársaság, a globális kínálat jelentős részét állítja elő, ami politikai zűrzavar vagy természeti katasztrófa esetén áremelkedést okozhat.

Kína hatalmas befektetéseket eszközölt Afrikában és Dél-Amerikában, hogy biztosítsa az ásványok beszerzését, de a feldolgozás terén is dominál, a globális ritkaföldfém-termelés 60%-át, míg a feldolgozási szegmens 90%-át teszi ki. Gracelin Baskaran, a Washington DC-i Stratégiai és Nemzetközi Tanulmányok Központja kritikus ásványok biztonsági programjának igazgatója hangsúlyozza, hogy Kína tisztában van azzal, mennyire fontos ez a gazdasági kereskedelem szempontjából.

Christopher Knittel, a Massachusetts Institute of Technology alkalmazott közgazdaságtan professzora szerint Trump motivációja a hátrányos helyzettől való félelem. A feldolgozás szakasza a legmagasabb haszonkulcsot hozza, így Kína jelentős profitra tesz szert. A kérdés, hogy vajon az Egyesült Államok túl későn érkezett-e a piacra, hogy teljes mértékben kihasználja a zöld technológia nyújtotta lehetőségeket.

A Biden-kormányzat az IRA bevezetésével, amely adójóváírásokat, kölcsönöket és más ösztönzőket kínál a szén-dioxid-kibocsátást csökkentő technológiákhoz, mint például az elektromos járművek akkumulátoraihoz és napelemekhez, támogatta a zöld technológiai iparágakat. Az IRA révén 2024 augusztusára 493 milliárd dollárnyi befektetést vonzott az amerikai zöld iparba. Azonban a kritikus ásványok beszerzésére irányuló upstream folyamatok támogatására kevés figyelem jutott.

Trump legutóbbi lépései, amelyek a kritikus ásványok beszerzésére irányulnak, arra utalnak, hogy talán mostantól a feljebb lévő folyamatokra is figyelmet fordítanak. A szakértők szerint Trump várhatóan egy „Kritikus Ásványok Végrehajtási Rendeletet” fog bevezetni, amely további befektetéseket irányozhat elő. A rendelet pontos részletei még nem ismertek, de a szakértők szerint várhatóan tartalmazni fogja a bányászat felgyorsítására irányuló intézkedéseket.

Bár úgy tűnik, hogy a kritikus ásványok beszerzésével kapcsolatos munka már megkezdődött, sok szakértő megjegyzi, hogy az Egyesült Államok kormánya nem érti a bányászati ellátási láncok technikai összetettségét. Az új bányák és feldolgozó létesítmények felépítése akár 10 évet is igénybe vehet. Trump az IRA fenntartásával szemben ellenségesen lépett fel, de a jogszabály sikerének köszönhetően a republikánus szenátorok próbálják rávenni, hogy valamilyen formában tartsa meg azt a jövőbeli javasolt törvényjavaslatában.

A Clean Investment Monitor elemzése szerint az elmúlt másfél évben a republikánus vezetésű államok 77%-át részesülték a befektetésekből. Az IRA

Forrás: https://www.bbc.com/news/articles/c30mjedjzgpo

Szólj hozzá

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük