
A Thames Water leállítja a vezetői prémiumprogramot
A Thames Water, az Egyesült Királyság legnagyobb vízszolgáltatója, bejelentette, hogy felfüggeszti a felső vezetőknek járó jelentős jutalmak kifizetésére vonatkozó tervezetét, amely egy 3 milliárd fontos megmentő hitelhez kapcsolódott. A döntést követően a Downing Street kifejezte, hogy a cég vezetőinek „kudarc esetén jutalmazása nyilvánvalóan nem elfogadható”. A tervek szerint a „megtartási program” keretében a felső vezetők fizetésének 50%-át kitevő bónuszok kifizetésére került volna sor, ami azt jelenti, hogy akár egymillió fontot is kaphattak volna éves fizetésük és a szokásos bónuszok mellett.
A brit környezetvédelmi miniszter, Steve Reed, a parlament képviselőinek elmondta, hogy a Thames Water megpróbálta „megkerülni” az új szabályokat, amelyek megtiltják a vízszolgáltatóknak, hogy bónuszokat fizessenek. Reed kijelentette, hogy a cég „más néven hívta” a bónuszokat, így továbbra is folytathatták a kifizetéseket. A Downing Street megerősítette, hogy a kormánytagok világosan kifejezték: a Thames Water évek óta tartó rossz gazdálkodása után nem adhat magának jutalmakat. Reed és a Környezetvédelmi, Élelmiszer- és Vidékfejlesztési Minisztérium (Defra) tisztviselői tárgyaltak a Thames vezetőivel a cég döntése előtt. A Thames Water szóvivője elmondta, hogy a cég vezetősége úgy döntött, felfüggeszti a megtartási programot, és várja az Ofwat, a vízszolgáltatókat szabályozó hatóság iránymutatását, amely új szabályokat adhat ki a vízszolgáltatók bónuszainak kifizetésének megakadályozására.
A Thames Water nyilatkozata szerint a cég arra törekszik, hogy a megközelítése támogassa a vállalat újjáépítési céljait és a szélesebb közérdek elvárásait. A szóvivő hozzátette, hogy a Thames Water vezetősége soha nem akarta, hogy ellentétben álljon a kormány vízszolgáltatások reformjára irányuló törekvéseivel. Az utóbbi években a Thames Water jelentős kritikával nézett szembe teljesítménye miatt, amelyet szennyvíz-kibocsátások és szivárgások sorozata súlyosbított. Körülbelül másfél évvel ezelőtt derült ki a cég pénzügyi helyzetének súlyosbodása, amely miatt a kormány készenlétben állt, hogy a Thames-t különleges adminisztráció alá vonja.
A cég márciusban sikeresen megszerezte a 3 milliárd fontos sürgősségi kölcsönt, hogy elkerülje a csődöt, és most arra törekszik, hogy csökkentse hatalmas, 20 milliárd fontos adósságát, amelyhez a hitelezőknek el kellett fogadniuk a követeléseik csökkentését. A Thames Water körülbelül a brit lakosság negyedét szolgálja ki, főként Londonban és Dél-Anglia egyes részein, és körülbelül 8000 embert foglalkoztat. A cég előrejelzése szerint április közepére teljesen elfogyna a készpénz, mielőtt megkapta volna a megmentő hitelt.
Steve Reed kifejezte elégedettségét, hogy a Thames Water visszavonta a megtartási programját, mondván, hogy az „rossz döntés” volt, és sérti a cég saját ügyfeleinek igazságérzetét. A Thames Water korábban azt állította, hogy a „megtartási kifizetések” nem teljesítményhez kötött bónuszok, amelyeket az új szabályok érintenének, és hogy ezek a kifizetések nem az ügyfelek által finanszírozott forrásokból származnak.
A Thames Water elnöke, Sir Adrian Montague, a múlt heti parlamenti bizottsági ülésen tett kijelentéseit tisztázva elmondta, hogy „talán rosszul fogalmazott”, amikor azt mondta, hogy a hitelezők „ragaszkodtak” a „megtartási ösztönzőkhöz”. Kiemelte, hogy a versenyképes piacon fontos, hogy megfelelő csomagokat kínáljanak a felső vezetőknek, különben a fejvadászok megjelennek. Anna MacDonald, az Aubrey Capital Management munkatársa, úgy vélte, hogy a Thames Water valószínűleg próbálja elkerülni a további PR-botrányt. Az a véleménye, hogy a bónuszok szükségessége a vezetők megtartása érdekében nem meggyőző.
A vízszolgáltatók által kifizetett bónuszok ügyét 2022 novemberében az Ofwat blokkolta, három vízszolgáltató, köztük a Thames, a Yorkshire Water és a Dwr Cymru Welsh Water esetében összesen 1,6 millió font értékben. A Defra közleménye szerint „túl sokáig költötték az ügyfelek pénzét indokolatlan kifizetésekre, a vízrendszer létfontosságú fejlesztései helyett”. A kormány világossá tette, hogy a kudarcokból való profithalás korszaka lezárult.

