
Bill Gates 2045-re a vagyonának nagy részét jótékony célra szánja
Bill Gates, a Microsoft alapítója, bejelentette, hogy a következő húsz évben szándékában áll a hatalmas vagyonának 99%-át adományozni. A Gates Alapítvány élén álló Gates elmondta, hogy a jövőben felgyorsítja az adományozási tevékenységét, és tervei között szerepel, hogy 2045-re befejezi az alapítvány működését. A 69 éves üzletember egy blogbejegyzésében kiemelte, hogy „az emberek sok dolgot fognak mondani rólam, amikor meghalok, de eltökélt vagyok abban, hogy a ‘gazdagon halt meg’ ne legyen az egyikük.” Gates alapítványa eddig már 100 milliárd dollárt (75 milliárd fontot) költött el egészségügyi és fejlődési projektekre, és várakozásai szerint a következő húsz évben még 200 milliárd dollárt tudnak majd költeni, a piaci viszonyok és az infláció függvényében.
Gates a blogjában hivatkozott Andrew Carnegie 1889-es esszéjére, amely A gazdagság evangéliuma címmel jelent meg, és amely azt állítja, hogy a gazdag embereknek kötelességük visszaadni a társadalomnak a vagyonukat. Carnegie szavait idézve Gates megjegyezte: „Aki így gazdagon hal meg, az megalázottan távozik.” Ez a legújabb ígérete egyértelműen a jótékonysági tevékenységek felgyorsítását jelenti. Eredetileg ő és volt felesége, Melinda azt tervezték, hogy a Gates Alapítvány évtizedekig folytatja a munkáját haláluk után. Amikor a BBC Newshour műsorában erről a változásról kérdezték, Gates elmondta, hogy húsz év múlva más gazdag emberek fognak létezni, akik jobban tudják kezelni a jövő kihívásait. „Ez igazán a sürgősségről szól” – fogalmazott. „Sokkal többet tudunk költeni, ha nem próbálunk örökkévalók lenni, és tudom, hogy a költés összhangban lesz az értékeimmel.”
A vagyonának 99%-ának elajándékozása ellenére Gates így is milliárdos maradhat – a Bloomberg szerint ő a világ ötödik leggazdagabb embere. A blogbejegyzésében megosztotta a vagyonának idővonalát, amelyen a jelenlegi nettó értéke 108 milliárd dollár, és egy nagy, kézzel rajzolt nyíl mutat lefelé, közel a nullához 2045-re. Gates emellett elmondta, hogy az alapítvány a vagyonából 200 milliárd dollárt fog elajándékozni. A Microsoftot 1975-ben Paul Allennel együtt alapította, és a vállalat a számítógépes szoftver és más technológiai iparágak domináló erejévé vált. Gates az elmúlt évtizedben fokozatosan visszavonult a cégtől, 2000-ben lemondott a vezérigazgatói posztról, 2014-ben pedig az elnöki tisztségről is. Az adományozásra Warren Buffett és más filantrópok inspirálták, ugyanakkor alapítványának kritikusai azt állítják, hogy Gates jótékonysági státuszát adóelkerülésre használja, és hogy az alapítvány túlságosan befolyásolja a globális egészségügyi rendszert.
A blogbejegyzésében Gates három fő célt fogalmazott meg az alapítványa számára: a megelőzhető betegségek, amelyek anyákat és gyermekeket ölnek meg, megszüntetése; a fertőző betegségek, például a malária és a kanyaró eltüntetése; valamint a szegénység felszámolása több százmillió ember számára. Kritizálta az Egyesült Államokat, az Egyesült Királyságot és Franciaországot a külföldi segélyek csökkentése miatt. „Nem világos, hogy a világ leggazdagabb országai továbbra is ki fognak állni a szegények mellett” – írta. „De egy dolgot garantálhatunk: a Gates Alapítvány minden munkájában támogatni fogja azokat az erőfeszítéseket, amelyek segítik az embereket és az országokat a szegénységből való kilábalásban.”
A Newshour interjúban Gates határozottan reagált Elon Muskra, aki szerint a kormányzati hatékonyságért felelős minisztérium (Doge) által végrehajtott költségcsökkentések miatt gyermekek halálát okozzák. „Ezek a csökkentések nemcsak gyermekeket, hanem milliókat ölnek meg” – mondta Gates. Az interjú során említette azt is, hogy Donald Trump tévesen állította, hogy egy gázai kórháznak nyújtott támogatás óvszereket finanszírozott „Hamasznak” a Gázai övezetben. Musk később elismerte, hogy a kijelentés hamis volt, és azt mondta: „hibázni fogunk”, de a költségcsökkentések folytatódtak. Gates csalódottságának adott hangot, hogy Musk hirtelen megszorításokat vezetett be, és ezt igazságtalanul jellemezte, mondván, hogy a pénzt Gázában költötték, miközben valójában az anya-gyermek HIV-fertőzés megelőzésére szánták. Gates hangsúlyozta, hogy ezek komoly problémák. A BBC megkereste Muskot, hogy reagáljon Gates kijelentésére. A Gates Alapítvány támogatja a BBC Media Actiont, a BBC jótékonysági ágazatát, amely elkülönül a hírszolgáltatástól. Ahogy a Microsoft leépíti tevékenységét, beszélgettünk olyan emberekkel, akik életét befolyásolták az új technológiák. A Recall-t kezdetben „magánéleti rémálomnak” nevezték, de azóta változtatásokat hajtottak végre. Gates elmondta, hogy élvezi a vagyonának adományozását, és nem fogja a gyermekeit szegénnyé tenni.

