Hírek,  Magazin

Fedezd fel az Északi-sark titkos raktárát, ahol a világ legnagyobb művei rejtőznek

Magasan az Északi-sarkkör felett található Svalbard szigetcsoport Norvégiától és az Északi-sarktól egyaránt félúton helyezkedik el. Ez a fagyos, hegyvidéki és távoli terület több száz jegesmedvének ad otthont, emellett csupán néhány elszórt település található rajta. Az egyik ilyen település Longyearbyen, amely a világ legészakibb városa. A település közelében, egy leállított szénbányában található az Arctic World Archive (AWA), ami egy földalatti adatarchívum. Az itt tárolt adatokat filmre rögzítik, és potenciálisan több száz évig megőrzik a titkosított páncélteremben. Rune Bjerkestrand, az archívum alapítója elmondta, hogy az AWA küldetése az, hogy biztosítsa az információk túlélését a technológiai elavulás, az idő és az öregedés ellen.

A sötét folyosón haladva, amely az öreg vasúti sínek mentén vezetett 300 méterre a hegy belsejébe, Bjerkestrand és csapata a páncélterem fém ajtajához jutott. Az archívumban egy szállítókonténer áll, amely ezüst csomagokkal van tele, mindegyik filmtekercseket tartalmaz, amelyekre az adatokat rögzítették. „Ez sok emlék, sok örökség” – mondja Bjerkestrand. „Itt digitális műalkotások, irodalom, zene, filmek és még sok más található.” Az archívum nyolc évvel ezelőtti megnyitása óta több mint 100 betét érkezett különböző intézmények, cégek és magánszemélyek részéről, több mint 30 országból. Az archívumban található digitális műtárgyak között szerepelnek a Taj Mahal 3D-s modellei és szkennei, a Vatikáni Könyvtár ősi kéziratai, valamint a Földről űrből készített műholdas megfigyelések, és Edvard Munch híres festménye, a Sikoly is.

Az AWA egy kereskedelmi vállalkozás, amely a norvég Piql adatmegőrző cég technológiájára támaszkodik, amelynek vezetője szintén Bjerkestrand. Az archívum létrehozásához ihletet a Global Seed Vault adott, amely egy közeli magbank, ahol a növények visszanyerhetők természeti vagy emberi katasztrófák után. Bjerkestrand szerint Svalbard tökéletes helyszín az adatmegőrző létesítmény számára, mivel távol van a háborúktól, válságoktól és természeti katasztrófáktól. A föld alatt sötét, száraz és hűvös van, a hőmérséklet egész évben nulla fok alatt marad, ami ideális körülményeket teremt a filmek biztonságos megőrzésére évszázadokig.

A kamra hátsó részében egy másik nagy fém doboz található, amely a GitHub Code Vault néven ismert. A szoftverfejlesztő itt több száz tekercs nyílt forráskódot archivált, amelyek a számítógépes operációs rendszerek, szoftverek, weboldalak és alkalmazások alapkövei. Az összes aktív nyilvános tárolót, programozási nyelveket és mesterséges intelligencia eszközöket is itt tárolják, amelyeket a GitHub 150 millió felhasználója írt. Kyle Daigle, a GitHub operatív igazgatója hangsúlyozta, hogy rendkívül fontos az emberiség számára a szoftverek jövőjének biztosítása, mivel ezek egyre kritikusabb szerepet játszanak a mindennapi életben.

A Piql központjában Norvégiában az adatok fényérzékeny filmre kódolva kerülnek rögzítésre. Alexey Mantsev, a cég vezető termékfejlesztője elmagyarázta, hogy az adatok bitsorozatok formájában állnak rendelkezésre, amelyeket képekké alakítanak. Ezek a képek körülbelül nyolcmillió pixelt tartalmaznak, és a feldolgozott film szürke színű, de közelebbről nézve apró QR-kódok tömegének tűnik. Az információ nem törölhető vagy módosítható, és könnyen visszanyerhető. Mantsev elmondta, hogy a filmről ugyanúgy olvasható vissza az adat, mint egy merevlemezről.

A hosszú távú tárolási módszerekkel kapcsolatban felmerülő legfontosabb kérdés az, hogy az emberek megértik-e, mit őriztek meg és hogyan lehet azt visszanyerni évszázadok múlva. A Piql ezért egy optikailag olvasható útmutatót is nyomtat a filmre. Mivel naponta több adatot használnak és generálnak, mint valaha, a szakértők régóta figyelmeztetnek egy potenciális „digitális sötét korszakra”, amikor a technológiai fejlődés elavulttá teheti a korábbi szoftvereket és hardvereket. Az AWA évente három alkalommal fogad új betéteket, és a legutóbbi látogatás alkalmával többek között veszélyeztetett nyelvek felvételei és Chopin kéziratai kerültek az archívumba.

Forrás: https://www.bbc.com/news/articles/c7vnyn17p57o

Szólj hozzá

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük