
Leállt-e a Just Stop Oil a levesdobálással?
A Just Stop Oil nevű klímaaktivista csoport bejelentette, hogy április végén feloszlik. Az aktivistákat sokan figyelemfelkeltő fanatikusoknak és vandalizmusra hajlamos egyéneknek tartják, és sokan gyűlölik őket, mivel akcióik gyakran jelentős felfordulást okoznak. A csoport állítása szerint azonban győzelmet arattak, mivel követelésük, miszerint ne legyenek új olaj- és gázlicencek, ma már kormányzati politika. De valóban győztek-e, és vajon ez a feloszlás a klímavédelmi tüntetések okozta káosz végét jelenti?
Hayley Walsh, egy 42 éves tanár és háromgyermekes édesanya, szívverése felgyorsult, amikor január 27-én a londoni Theatre Royal Drury Lane közönsége között ült. Hollywoodi sztár, Sigourney Weaver Shakespeare A vihar című darabjában debütált. Hayley, aki a Just Stop Oil aktivistája, saját drámáját tervezte. Amikor Weaver Prospero karaktere a „Jöjj elő, mondom” mondatot mondta, Hayley felugrott a helyéről, és Richard Weir, a 60 éves gépészmérnök társaságában a színpadra rohant. Konfettiágyút indítottak, és egy transzparenst bontottak ki, amelyen az állt: „A 1,5 fok felett globális hajótörés” – utalva arra, hogy 2024 volt az első év, amikor globálisan átlépte a hőmérséklet-emelkedés a szimbolikus 1,5 Celsius-fokot.
Ez a klasszikus Just Stop Oil akció volt, hiszen a célpont figyelemfelkeltő volt, és garantáltan nyilvánosságot biztosított. Az üzenet pedig világos volt, a csoport jellegzetes fluoreszkáló narancs színében. Az érintettek reakciója is tipikus volt: a közönségből füttyök és káromkodások hallatszottak, sokan „idiótáknak” nevezték őket. A Just Stop Oil egy brit környezetvédelmi aktivista csoport, amelynek célja a fosszilis tüzelőanyagok kitermelésének leállítása, és közvetlen akciókat alkalmaz, hogy felhívja a figyelmet ügyére. A csoportot sokan „bűnöző kultusznak” nevezték, míg a tagjait a Sun újság „ökológiai bolondoknak” titulálta.
Az aktivisták akciói közé tartozott, hogy leveslevet öntöttek egy Van Gogh képre a Nemzeti Galériában, krétaporbombát robbantottak a Sheffield-i World Snooker Championship alatt, megrongálták a Magna Carta egy példányát tartalmazó vitrint a Brit Könyvtárban, és festéket spricceltek a Stonehenge köveire. Azonban a csoport közúti tüntetései okozták a legnagyobb felfordulást és a közönség haragját. 2022 novemberében 45 JSO-tag mászott fel a M25-ös autópálya feletti hidakra, ami négy napon át súlyos forgalmi zűrzavart okozott. Az emberek lemaradtak repülőjáratokról, orvosi időpontokról és vizsgákról, miközben ezrek kénytelenek voltak órákat várni. A Metropolitan Police költségeit 1,1 millió fontra becsülték.
A Just Stop Oil a Extinction Rebellion (XR) csoportból alakult, amely 2018-ban jött létre, és tömegeket vonzott az utcákra. Az XR akciói 2019 áprilisában csúcsosodtak ki, amikor a tüntetők több mint egy hétig lezárták London egyes részeit, és egy nagy rózsaszín hajót helyeztek el az Oxford Circus közepén. Az XR által okozott látvány és zűrzavar hatalmas médiafigyelmet generált, de a rendőrség dühös volt, mivel több száz rendőrt vontak el az elsődleges feladatoktól, és a tüntetések költsége 37 millió fontra rúgott.
A Just Stop Oil tevékenységei azért váltak különösen figyelemreméltóvá, mert a csoport vezetői úgy érezték, hogy a radikálisabb megközelítés szükséges. A csoport 2022. február 14-én alakult, és célja egy szűkebb, célzottabb akciók végrehajtása volt, amelyek a korábbi polgári engedetlenségi mozgalmak mintájára épültek. Az új stratégia kidolgozása során a csoport tagjai tudatosan terveztek, és a kampányt szigorúan irányították. Az akcióik hatalmas figyelmet keltettek, de ez egyben jelentős közpublicitást is hozott, ami gyakran politikai reakciókat váltott ki.
A Just Stop Oil tagjai azt állítják, hogy győzelmet arattak, hiszen követelésük a kormány politikájává vált. A brit kormány bejelentette, hogy nem tervez új olaj- és gázlicencek kiadását, de tagadta, hogy bármilyen kapcsolat lenne a Just Stop Oil és a kormányzati döntések között. A csoport által kitűzött szélesebb cél, az olaj- és gáztermelés leállítása, azonban nyilvánvalóan nem teljesült. Az aktivisták, akikkel beszéltem, egyetértenek abban, hogy a klímaválság mélyült, és míg a szigorúbb büntetések miatt egyes aktivisták titkosabb tevékenységekre térnének át, a Just Stop Oil tagjai ezt nem szeretnék. A csoport alapítója, Sarah Lunnon hangsúlyozta, hogy a Just Stop Oil és a polgári engedetlenségi mozgalom egyik alapelve, hogy az aktivisták vállalják tetteik felelősségét.
A Just Stop Oil legutolsó akcióját április végén tervezik, amely a csoport nyilvánvaló feloszlását jelzi. Azonban a tagok, akikkel beszéltem, nem zárják ki, hogy a jövőben ismét zűrzavart okozó taktikákhoz nyúlnak, csak új névvel és új, még nem meghatározott célokkal. A klímavédelmi mozgalom tehát nem tűnik el, csupán átalakulhat, ahogy a csoport tagjai új stratégiákat keresnek a klímaválságra adott válaszokhoz.

