
Szeméthegyek a városban: soha nem volt még ennyire koszos az utcák állapota
A Welsh kampányolók szerint a szemétlerakás válságos szintet ért el, miután a Wales területén végzett utcatisztasági felmérések a legrosszabb állapotot mutatták eddig. A Keep Wales Tidy, azaz Tartsuk Wales-t Tiszta Alapítvány jelentése szerint a helyzet romlásáért elsősorban a „nagy mértékű növekedés” felelős az utcákon található étkezési és italcsomagolások terén, valamint a helyi önkormányzatok utcai takarítási költségvetésének csökkenése is hozzájárul a problémához. A helyi önkormányzatok a BBC-nek nyilatkozva elmondták, hogy „küzdenek” a költségvetés fenntartásával, mivel a szociális ellátás terén egyre növekvő költségekkel szembesülnek.
A walesi kormány közölte, hogy együttműködik a helyi hatóságokkal és más szervezetekkel, hogy biztosítsa a „tiszta és jól karbantartott területeket”. A Keep Wales Tidy éves jelentése megállapította, hogy a legrosszabb utcatisztasági eredmények születtek a jótékonysági szervezet felméréseinek 17 éves története alatt. A Keep Britain Tidy, azaz Tartsuk Nagy-Britanniát Tiszta Alapítvány is megjegyezte, hogy ez az egész országot érintő probléma, és Angliában „csak egy kis része a helyszíneknek” volt teljesen szemétmentes. A 2022-es „szemétválság” bejelentése óta Skóciában is folyamatosan emelkedik a szemétszint.
Walesben a probléma legrosszabbul a városokban és falvakban mutatkozott meg, ahol a városi területek több mint 35%-án „elfogadhatatlan” szemétszintet tapasztaltak. A legszennyezettebb utcák száma 286%-kal nőtt, és a leggyakoribb szemétfajták között szerepeltek a dohányzással kapcsolatos hulladékok és az étkezési italcsomagolások. Cardiffban, ahol a helyi önkormányzat évente több mint 7 millió fontot költ utcatisztításra, a legrosszabb „D” minősítésű utcák a város legszegényebb negyedeiben találhatók, például Ely, Roath, Grangetown és Splott területein.
Malcolm Davies, a Splott lakója elmondta, hogy az otthona körüli szeméthelyzet „csak egy rémálom”. „Én a végső házban lakom, és mindent megkapunk, ami csak eldobva érkezik – gyümölcs héjak, csomagolópapírok fújnak be a kertünkbe,” mondta. „A saját kukáinkba rakjuk a szemetet, hogy rendben tartsuk a kertet – de már túl öreg vagyok ahhoz, hogy állandóan ezt a szemetet szedjem össze.” A illegális hulladéklerakás is egy másik probléma, hozzátéve, hogy szeretné, ha kamerákat telepítenének az elkövetők elrettentésére. „Már mindent láttunk – ágyakat, kanapékat, szekrényeket – mindent,” tette hozzá Davies. „Nem túl kellemes, ha vendégek jönnek, és csak a szemetet látják.”
Lynne Thomas, a Splott másik lakója, aki havi önkéntes szemetet szedő akciókat szervez, elmondta, hogy a szemét nagy része abból adódik, hogy az emberek nem helyesen rakják ki a kukáikat. „A sirályok nagyon ügyesek lettek – ha bármilyen ételt tartalmazó zsákot látnak, másodpercek alatt ott vannak, szétszedik és szétszórják az utcákon,” mondta. „Ha mindenki a megfelelő tárolókat és zsákokat használná, az már egy lépés lenne a tisztább utcák felé.”
Thomas szerint a helyzet megterhelő lehet. „Őszintén szólva, szívszorító lehet – valóban hatással van az emberek mentális egészségére. Azok az emberek, akik itt éltek egész életükben, mostanában azt mondják nekem, hogy zaklatottak a városban lévő szemét mennyisége miatt,” tette hozzá. Arra biztatta az embereket, hogy „legyenek proaktívak és segítsenek egymásnak” azáltal, hogy csatlakoznak a szemétszedő akciókhoz, és bejelentik a lerakott hulladékokat a tanácsnak.
A Cardiff-i tanács tagja, Norma Mackie is hangsúlyozta, hogy a szemétlerakás, akár a földre dobva, akár járművekből kidobva, néhány önző ember miatt van. „Ha a szemetet a megfelelő kukákba dobnák, vagy otthon dobnák el az útjuk végén, akkor a jelenleg erre a problémára költött pénz más szolgáltatásokra lenne felhasználható,” mondta. „Már mondtam, és újra meg fogom mondani – az embereknek felelősséget kell vállalniuk a tetteikért.”
A walesi önkormányzatok összesen több mint 64 millió fontot költöttek utcatisztításra a 2023-24-es évben. A népszerű tengerparti üdülőhelyen, Barry Island-en a szemét kezelése „ipari méretű feladat”, mondta Lis Burnett, a Vale of Glamorgan tanács vezetője. „Próbálni találni a szükséges pénzt a szemétszolgáltatások biztosításához igazi nehézség – mindannyian küzdünk ezzel,” tette hozzá Burnett, aki a Walesi Helyi Önkormányzati Szövetséget is képviseli.
A walesi kormány az illegális hulladéklerakás elleni fellépés érdekében a Keep Wales Tidy számára további támogatást nyújtott, hogy koordinálja az önkéntes takarító tevékenységeket, nyomon kövesse a szemétszinteket, és pozitív viselkedésváltoztató kampányokat indítson országszerte. A szervezet vezetője, Owen Derbyshire hangsúlyozta, hogy a walesi kormánynak hosszú távú tervre van szüksége a szemét csökkentésére, hiszen elmondása szerint ez a növekvő probléma közös felelősség, amelyben a polgároknak, vállalkozásoknak, önkormányzatoknak és jótékonysági szervezeteknek együtt kell működniük.
