Gazdaság,  Hírek

Trump ásványi anyagokkal kapcsolatos megállapodásának váratlan következményei

Donald Trump visszatérése a Fehér Házba jelentős csapás a globális klímavédelem számára – állítja Christiana Figueres, a korábbi ENSZ klímavédelmi főtitkár. Trump, aki novemberben került újra hatalomra, azonnal elkezdte lebontani elődje, Barack Obama által bevezetett klímavédelmi intézkedéseket. Az Egyesült Államokat kihúzta a legfontosabb globális klímavédelmi megállapodásból, a párizsi klímaegyezményből, és jelentős mértékben gátolta a tudományos közösség nemzetközi együttműködését a klímakutatás terén. Ezen kívül a nemzeti elektromos járművek célkitűzéseit is eltörölte, sőt, Obama zöld technológiai fejlesztéseit „zöld új átverésnek” titulálta.

Annak ellenére, hogy Trump eddigi politikája nem kedvezett a klímavédelemnek, érdekes módon a kritikus ásványi anyagok beszerzésére összpontosít, különösen Ukrajna és Kanada irányába, amelyek gazdagok ezekben az ásványokban. A kritikus ásványok, mint például a lítium és a kobalt, kulcsszerepet játszanak a zöld technológiák gyártásában és a védelmi iparban is. Trump közvetlenül a zöld energia szektor iránti érdeklődésre is reflektál, hiszen ezek az ásványok létfontosságúak az olyan vállalatok számára, mint a SpaceX és a Tesla, amelyeknek vezetője Elon Musk. Musk cégei jelentős mennyiségben használják a kritikus ásványokat, amelyek iránt a kereslet folyamatosan növekszik; 2023-ban például a lítium iránti kereslet 30%-kal emelkedett.

A Nemzetközi Energia Ügynökség (IEA) előrejelzése szerint a következő két évtized során a lítium iránti kereslet 90%-át, a kobalt iránti kereslet 70%-át, míg a ritkaföldfémek iránti kereslet 40%-át a tiszta energia és az elektromos járművek szektora fogja képviselni. Musk aggályait a lítium árának emelkedése is tükrözi, hiszen három évvel ezelőtt arról tweetelt, hogy a lítium ára „őrületes szintre emelkedett”, így a Tesla akár a bányászatba és a finomításba is bele kellene, hogy vágjon, hacsak az árak nem javulnak.

A kritikus ásványokkal kapcsolatos amerikai helyzetgyengeséget egy decemberben publikált kormányzati jelentés is érinti. A dokumentum figyelmeztetett arra, hogy az Egyesült Államoknak újra kell gondolnia a kritikus ásványok és ritkaföldfémek ellátási láncára vonatkozó politikáját, mivel a jelenlegi függésük Kínától komoly kockázatot jelent. Ha nem lépnek, a védelem előállítása leállhat, ami más fejlett technológiák gyártását is megfojthatja.

Kína dominanciája a piacon a zöld technológiákban rejlő gazdasági lehetőségek korai felismeréséből fakad. Ahogy Bob Ward, a Londoni Gazdaságtudományi Egyetem klímaváltozással és környezettel foglalkozó intézetének politikai igazgatója elmondta, Kína tíz évvel ezelőtt stratégiai döntéseket hozott a megújuló energiaforrások és az elektromos járművek fejlesztése terén, ami a világpiac dominálásához vezetett.

Daisy Jennings-Gray, a Benchmark Mineral Intelligence árképzési ügynökség vezetője rámutatott, hogy a kritikus ásványok geológiai korlátozottságuk miatt különösen fontosak. Egyes ásványok, mint például a lítium, a földön bőségesen megtalálhatók, de sok esetben nehezen elérhető helyeken találhatók, ami a bányászati projektek költségeit megemeli. Az olyan ásványok, mint a kobalt, amelyeknek nagy részesedése van a globális kínálatban, egyetlen ország, például a Kongói Demokratikus Köztársaság termelésére is támaszkodhatnak, ami politikai zűrzavar vagy természeti katasztrófa esetén az árakat is befolyásolhatja.

Kína rendkívüli mértékben fektetett be Afrikába és Dél-Amerikába, hogy biztosítsa az ásványok ellátását, ám a feldolgozás piacán van a legnagyobb hatalma. A globális ritkaföldfém-termelés 60%-át Kína adja, azonban a feldolgozás terén ez az arány 90%-ra nő. Ez a dominancia jelentős gazdasági előnyöket biztosít Kínának, mivel a feldolgozási szakasz a legjövedelmezőbb része az üzletágaknak.

Trump érdekérvényesítése mögött az a félelem áll, hogy az Egyesült Államok hátrányba kerülhet Kínához képest, hiszen az ázsiai ország dominál a feldolgozás terén, amely a legmagasabb profitot hozza. A kérdés, hogy az Egyesült Államok nem késlekedett-e már túl sokáig ahhoz, hogy teljes mértékben kihasználja a zöld technológiákban rejlő lehetőségeket. A Biden-adminisztráció a Zöld Beruházási Törvény (IRA) révén komoly támogatást nyújtott a zöld technológiák iparának, amely 2024 augusztusáig 493 milliárd dollárnyi befektetést vonzott az Egyesült Államok zöld iparágába.

Noha a Biden-adminisztráció a gyártásra helyezte a hangsúlyt, Trump legutóbbi lépései a kritikus ásványok beszerzésére utalhatnak arra, hogy a jövőben a hangsúly az elsődleges folyamatokra is áttevődhet. A hírek szerint Trump hamarosan kiadhat egy „Kritikus Ásványok Végrehajtási Rendelkezést”, amely tovább ösztönözheti a bányászatot az Egyesült Államokban. A pontos részletek egyelőre nem ismertek, de szakértők szerint a rendelet tartalmazhatja a bányászati engedélyek gyorsítását és a feldolgozó üzemek felépítésére irányuló befektetéseket.

Bár a kritikus ásványok beszerzésére irányuló munkálatok megkezdődhetnek, a Harvard Üzleti Iskolához tartozó Willy Shih professzor arra figyelmeztet, hogy az Egyesült Államok adminisztrációja nem ért a bányászati ellátási láncok technikai összetettségéhez, és hangsúlyozza, hogy a bányák és feldolgozó létesítmények felépítése időigényes folyamat. A kérdések tehát nemcsak a környezetvédelem, hanem a gazdaság szempontjából is kiemelt fontosságúak az Egyesült Államok számára, amelynek helyzete az nemcsak belpolitikai, hanem nemzetközi szinten is komoly kihívásokat jelent.

Forrás: https://www.bbc.com/news/articles/c30mjedjzgpo

Szólj hozzá

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük