Gazdaság,  Hírek

Az Egyesült Államok tökéletes hitelminősítése elveszett a növekvő adósságok árnyékában

Az Egyesült Államok elveszítette utolsó tökéletes hitelminősítését, miután a Moody’s, egy jelentős hitelminősítő ügynökség, aggodalmát fejezte ki a kormány adósságainak visszafizetési képessége miatt. A Moody’s a hitelminősítést ‘AAA’-ról ‘Aa1’-re csökkentette, és megállapította, hogy az amerikai kormányzatok sorozatban nem tudták megfordítani a növekvő hiányt és a kamatköltségeket. A hármas AAA minősítés a legmagasabb hitelképességet jelzi egy ország számára, és azt mutatja, hogy az adott ország pénzügyi helyzete nagyon jó, valamint erős képességgel bír az adósságok visszafizetésére.

A Moody’s már 2023 áprilisában figyelmeztetett arra, hogy az Egyesült Államok AAA minősítése veszélyben van. A Fitch Ratings 2023-ban, míg az S&P Global Ratings 2011-ben csökkentette az Egyesült Államok hitelminősítését. Érdekes módon a Moody’s 1917 óta fenntartotta az Egyesült Államok számára a tökéletes hitelminősítést, amely most már csak emlék. Az ügynökség közleményében kifejtette, hogy a hitelminősítés csökkentése „a kormányzati adósság és a kamatfizetések arányának több mint egy évtizedes növekedését tükrözi, amely jelentősen magasabb szintre emelkedett, mint a hasonló minősítéssel rendelkező szuverén államok esetében”.

A Fehér Ház reagált a leminősítésre, kijelentve, hogy „a Biden által okozott károk kijavítására összpontosítanak”, egyúttal kritizálva a Moody’s-t is. Kush Desai, a Fehér Ház szóvivője megjegyezte: „Ha a Moody’s-nak lenne bármiféle hitelessége, nem hallgattak volna, miközben az elmúlt négy év fiskális katasztrófája kibontakozott.” A hitelminősítés csökkentése azt jelenti, hogy az országok nagyobb valószínűséggel fogják elmulasztani szuverén adósságuk visszafizetését, és általában magasabb hitelfelvételi költségekkel kell szembenézniük.

A Moody’s hangsúlyozta, hogy az Egyesült Államok „kivételes hitelerejét megőrzi, mint például a méretét, a rugalmasságát és a dinamizmusát, valamint az amerikai dollár folytatódó szerepét, mint a globális tartalékvalutát”. Az ügynökség előrejelzése szerint a szövetségi adósság 2035-re körülbelül a bruttó hazai termék (GDP) 134%-ára emelkedik, szemben a tavalyi 98%-kal. A GDP a gazdasági tevékenység összmérője, amely magában foglalja a vállalatok, kormányok és magánszemélyek összes gazdasági aktivitását egy adott országban.

Eközben a BBC megkereste az Egyesült Államok Pénzügyminisztériumát, hogy kommentárt kérjen a helyzetről. A hitelminősítés csökkentése egybeesett Donald Trump jelentős költségvetési javaslatának kudarcával a Kongresszusban. Trump úgynevezett „nagy, gyönyörű törvénye” nem jutott át a Képviselőházi Költségvetési Bizottságon, mivel néhány republikánus képviselő ellene szavazott. A legfrissebb adatok szerint az amerikai gazdaság az év első három hónapjában zsugorodott, mivel a kormányzati kiadások csökkentek, míg az import megugrott, mivel a cégek siettek, hogy az árukat az országba hozzák a vámok bevezetése előtt. A kereskedelmi minisztérium közlése szerint a gazdaság éves szinten 0,3%-kal csökkent, ami éles visszaesés a megelőző negyedév 2,4%-os növekedéséhez képest. Az Egyesült Államok számára ez a helyzet komoly kihívások elé állítja a gazdaság politikáját és a jövőbeli pénzügyi stabilitását.

Forrás: https://www.bbc.com/news/articles/c4ge0xk4ld1o

Szólj hozzá

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük